Kurs

Kurs 7,5 högskolepoäng • ISLA21

Islam är idag en av de mest omdebatterade religionerna i världen. Uppfattningarna är många, och diskussionerna blir ofta heta. Men hur ser diskussionen om islam ut bland muslimer idag? Hur tolkas islam av olika personer? Vem lyssnas på? Den här kursen kastar dig rakt in i dessa diskussioner.

Undervisning – höstterminen 2020

Med anledning av regeringens meddelande den 29 maj, att en återgång till campusundervisning är möjlig fr.o.m. 15 juni, gäller följande angående undervisning på HT-fakulteterna under hösten:

  • På grund av pågående coronapandemi (covid-19) och de restriktioner som är utfärdade kommer undervisningen för höstens kurser att ha begränsat antal träffar på campus beroende på tillgången på lämpliga lokaler. Till stor del kommer undervisningen att bedrivas på distans. Detaljerad information om vad som gäller för din kurs meddelas nedan.
  • I det fall undervisningen ges på campus finns för varje undervisningslokal anvisade in- och utpassager i förhållande till trapphus, korridorer och entréer (in- och utgångar). Tag hänsyn och följ instruktionerna noga. Handsprit ska finnas tillgänglig i alla lärosalar och grupprum.

Var uppmärksam på annorlunda starttider på dina undervisningsmoment. Angivna tider i ditt kursschema gäller.

Kurstillfälle: höstterminen 2020
Studiesätt: heltid, dagtid
Kursperiod: 2020-08-31 – 2020-09-29
Anmälningskod: LU-37801
Behörighet: Grundläggande behörighet + Historia 1b/1a1+1a2, Samhällskunskap 1b/1a1+1a2 eller Historia A, Samhällskunskap A (områdesbehörighet 1/A1)

Introduktionsmöte: Måndagen den 31 augusti kl. 9.15 – 10.00 i LUX:B152

Lärare: Hege Irene Markussen

Second Admission Round
Nationell ansökningsomgång
Höstterminen 2025

Sen anmälan

Öppnar 15 juli

Utropstecken

Obligatorisk anmälan till alla salstentor

Från och med vårterminen 2023 måste du föranmäla dig i Ladok till din salstenta - här hittar du instruktioner.

Sidansvarig: johan.grevstigctr.luse | 2020-06-15