Kurs
Kurs 15 högskolepoäng • RHBM53
Vill du fördjupa dig i ett ämne som verkligen intresserar dig och samtidigt träna på att skriva akademiskt? På den här kursen skriver du ett självständigt examensarbete i islamologi och presenterar dina resultat i en uppsats.
Kursen är den avslutande delen av en magisterexamen i religionsvetenskap och teologi, men kan också läsas som fristående kurs. Du skriver ett examensarbete i islamologi och tränar på akademiskt skrivande, kritisk analys och vetenskaplig argumentation. Du väljer ämne med hjälp av din handledare och utgår från det du lärt dig i tidigare kurser.
Kurstillfälle:
vårterminen 2025
Studiesätt:
halvfart,
dagtid
Kursperiod:
2025-01-20 – 2025-06-08
Anmälningskod:
LU-77773
Behörighet:
Kandidatexamen samt Religionshistoria och religionsbeteendevetenskap: avancerad kurs I, 15 hp (RHBR12 eller RHBR11) eller motsvarande.
Introduktionsmöte: Måndagen den 20 januari kl. 15.15 – 17.00 i LUX:B352
Second Admission Round
Nationell ansökningsomgång
Höstterminen 2026
Anmälan öppnar 16 mars
15april 2026
